Dzięki dbaniu o siebie możesz rozdawać światu to, co masz w sobie najlepszego, a nie resztki sił, które ci zostały” powiedziała Katy Reed. Tymi słowami chcę poruszyć temat dbania o swoje ciało. Znam wiele przypadków osób, które zupełnie o nim zapominają i wydaje się nawet czasem, że zupełnie straciły z kontakt ze swoim własnym ciałem. Do rozmowy i tego wpisu zaprosiłam fizjoterapeutkę Anetę Kużel.
Wpis “Jak dbać o ciało?” możesz wysłuchać także w formie podcastu “Możesz Myśleć Inaczej”:
Jak zaczęła się Twoja przygoda z fizjoterapią i dbaniem o ciało?
Odkąd pamiętam interesowałam się odnową biologiczną i mimo, że początki mojej kariery zawodowej były związane z pracą w przychodni rehabilitacyjnej, to już wtedy rozglądałam się za pracą w branży SPA. Wtedy jeszcze gabinety spa, czyli gabinety odnowy biologicznej, nie były tak modne jak dziś, szczególnie w regionie, z którego pochodzę. W związku z tym postanowiłam podążać za marzeniami i przeprowadzić się nad nasze polskie wybrzeże, które obfituje w hotele świadczące tego typu usługi. Przez kilka lat łączyłam pracę fizjoterapeuty oraz terapeuty spa. Obecnie pracuję na stanowisku managera spa i kierownika zakładu leczniczego w hotelu Primavera Jastrzębia Góra.
Od czego i jak zacząć dbać o ciało? Co jest w tym najważniejsze?
Myślę, że najważniejsze jest, aby wyrobić w sobie nawyk dbania o ciało. Może być z tym na początku tak samo trudno jak z początkami wprowadzania swoje życia aktywności fizycznej czy też diety. Natomiast gdy wyrobimy sobie taki nawyk, to później będziemy działać automatycznie.
Uważam, że dobrym czasem na wyrobienie takich nawyków jest obecny czas, czyli czas pandemii. Praca zdalna i ograniczenie naszych zwykłych aktywności, niejednokrotnie powoduje, że możemy się zatrzymać i zacząć dostrzegać własne potrzeby. W moim przypadku też tak było. Niektóre nawyki wyrobiłam dopiero rok temu kiedy przyszedł lockdown i w końcu znalazłam dla siebie czas. Większość tych nawyków kontynuuję do dziś. Dlatego myślę, że ten czas to nie jest przeszkoda, a wręcz przeciwnie. Ten czas może nam dać możliwość wreszcie zadbania o siebie.
Dlaczego warto dbać o ciało?
Uważam, że dbanie o ciało dla kobiet działa jak zastrzyk energii. Gdy kobieta wybierze się do fryzjera lub do kosmetyczki, automatycznie czuje się piękniejsza. Tak samo działa codzienna domowa pielęgnacja. Poczucie dbania o siebie sprawia, że inaczej siebie postrzegamy – same dla siebie stajemy się atrakcyjniejsze. Myślę też, że większość kobiet czuje się lepiej i spędza im się lepiej czas w zadbanym mieszkaniu. Tak samo jest z naszym ciałem – lepiej mieszka nam się w zadbanym ciele. Jeżeli czujemy, że zrobiliśmy ten pierwszy krok, żeby posprzątać czy odświeżyć swoje ciało, zadbać o nie, to też automatycznie nasza postawa i nasz wygląd też będą to uwidaczniać. Dzięki temu otoczenie też będzie nas postrzegało lepiej – będziemy bardziej otwarte w kontaktach z innymi.
Przeczytaj też o tym, jak budować pozytywny obraz własnego ciała.
Od czego najlepiej zacząć dbanie o ciało?
Peelingowanie
Myślę, że najlepiej zacząć od peelingowania, czyli oczyszczania ciała. Do tego mogą służyć nam gotowe peelingi, zwłaszcza dla osób, które są bardziej leniwe, albo po prostu nie mają czasu. Taki gotowy peeling można kupić w każdej drogerii. Natomiast, jeżeli mamy więcej czasu i chcemy na przykład wykorzystać jakieś składniki, które mamy w domu, np. fusy po wypitej kawie, to możemy taki peeling przygotować sobie same.
Osobiście najbardziej lubię peelingować się rękawicą Kessa. Sama używam rękawicy Kessa firmy Organique. Jest to rękawica wykonana z włókna wiskozowego, które jest dosyć szorstkie. Taki masaż na początku może wydawać się delikatnie bolesny, ale z każdym kolejnym peelingiem będzie coraz bardziej przyjemny. Zabieg peelingowania rękawicą Kessa wywodzi się z tureckich rytuałów i bardzo się cieszę, że zawitał również tutaj w nasze strony, ponieważ ma on wiele korzyści. Peelingowanie rękawicą Kessa poprawia ukrwienie, poprawia koloryt skóry. Możemy stosować tą rękawicę do peelingu samodzielnie bez środków dodatkowo peelingujących. Jeżeli chcemy wzmocnić działanie peelingujące to dodatkowo możemy jeszcze nałożyć gotowy peeling na rękawicę. Ja natomiast najczęściej używam tej rękawicy po prostu ze środkiem myjącym, np. z żelem pod prysznic i po prostu mam 2 w 1. Myję ciało i od razu je peelinguję. Taką rękawicę używam co drugi dzień.
Kremowanie i balsamowanie
Możemy na tak przygotowaną skórę nałożyć odpowiednio indywidualnie dobrany krem. Jeżeli na przykład mamy obniżoną jędrność skóry może to być krem na przykład z retinolem. Jeżeli chcemy wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej może to być krem z l’karnityną. Natomiast jeżeli mamy problemy z obrzękami, może to być krem lub balsam z solą z Morza Martwego. Takie preparaty, po uprzednio zastosowanym peelingu, będą się lepiej wchłaniać. Warto również taki preparat wmasować, a nie po prostu nałożyć na skórę. Polecam tutaj kilka technik, czyli na początek ruchy głaszczące, później ruchy koliste, a na koniec możemy skórę ugniatać tak, jakbyśmy ugniatały ciasto. Można po takim ugniataniu zastosować też oklepywanie, które jeszcze bardziej poprawi krążenie.
Czy są to zabiegi dotyczące bardziej kobiet czy bardziej mężczyzn? Czy mężczyźni też mogą je stosować?
W większości będę mówić się o zabiegach, które dotyczą kobiet. Jednakże peelingi, które oczyszczają ciało, jak najbardziej polecam również mężczyznom. Oni też potrzebują złuszczania naskórka, np. poprzez peelingowanie za pomocą rękawicy Kessa.
Szczotkowanie ciała
Polecam również szczotkowanie ciała, które jest również formą złuszczania naskórka. Do takiego szczotkowania ciała polecam szczotki firmy Arosha. Posiadają one włókna z agawy, które też są dosyć szorstkie. Na początku możemy czuć delikatny dyskomfort podczas takiego szczotkowania ciała, jednak z każdym kolejnym zabiegiem będzie to dla nas coraz bardziej przyjemne. Takie szczotkowanie należy wykonywać do góry, tak samo jak w przypadku peelingu rękawicą Kessa. Po każdym ruchu szczotką warto przegłaskać ciało. Będzie to wtedy przyjemniejsze w odczuciach. Taką szczotkę należy trzymać pod kątem około 45 stopni.
Szczotkowanie w przeciwieństwie do peelingu rękawicą Kessa jest formą peelingu na sucho, czyli najlepiej szczotkować się przed prysznicem. Zalecane jest wykonywanie takiego szczotkowania rano, jednakże jeżeli nie mamy czasu rano, to jak najbardziej możemy takie szczotkowanie zastosować przed wieczornym prysznicem. Zaczynamy wtedy od szczotkowania, później bierzemy prysznic i po prysznicu nakładamy odpowiednio dobrany balsam.
Zimne prysznice
Warto taki prysznic kończyć polewaniem ciała zimną wodą, ponieważ taki zimny prysznic działa ujędrniająco na naszą skórę. Możemy też wykonywać sobie masaż kostkami lodu, jeżeli lubimy zimno lub jeżeli nasza skóra potrzebuje ujędrnienia. Osobom, które szczególnie lubią odczuwać chłód na swoim ciele, bardzo polecam morsowanie. O tym od czego zaczynać przygodę z morsowaniem można przeczytać we wpisie „Aktywność fizyczna jako fundament zdrowego życia” w rozmowie z trenerem personalnym Maciejem Patokiem:
Co może być najtrudniejsze w dbaniu o ciało?
Z własnego doświadczenia oraz na podstawie warsztatów, które prowadzę, dowiaduję się często od pań, które w nich uczestniczą, że najtrudniejsze dla nich jest zmobilizowanie się do wykonywania automasaży. Wymagają one najwięcej czasu.
Często panie pytają mnie czy mogą same masować się np. bańką chińską. Jak najbardziej mogą, ale tutaj polecam jednak wcześniejsze przeszkolenie przez specjalistę, żeby nie zrobić sobie krzywdy i żeby wiedzieć, jakie odczucia mogą być związane takim masażem bańką. Polecam takie masaże drenujące szczególnie paniom, które mają problemy puchnącymi nogami, ponieważ taki automasaż naprawdę poprawia wygląd tych nóg.
Warto dodać, że już samo uniesienie nóg do góry po ciężkim dniu pracy jest już formą dbania o własne ciało. Są to takie małe kroczki, które mogą sprawić, że to ciało będzie bardziej zadbane. Im więcej tych małych kroczków będzie i będziemy szyły dalej to zauważymy, ile już przeszłyśmy drogi. Dzięki temu będzie nam łatwiej podejmować kolejne kroki.
Jak metodą małych kroków można dbać o ciało?
Zauważam, że dwa takie małe kroczki, które można szybko wdrożyć, nawet jak nam się nie chce, czy nawet jak nie mamy czasu.
1. Picie wody
Po pierwsze jest to picie wody. Jest to forma dbania o ciało, ponieważ nawodnione ciało jest też bardziej jędrne. Kobiety, które piją więcej wody mają mniej problemów z powstającym cellulitem. Mamy też w swoim ciele tkankę łączną, tak zwaną powięź, która jeżeli jest nawodniona, to zachowuje się jak gąbka. Gdy gąbkę zanurzymy w wodzie, staje się ona elastyczna, można ją wyginać w każdym kierunku. Tak samo nasza powięź, gdy jest nawodniona to jest mniej podatna na urazy, ale też nie skleja się z mięśniami. Natomiast jeżeli powięź sklei się z mięśniem to mamy ograniczony przepływ krwi i limfy w tym miejscu, a to prowadzi do powstawania cellulitu. Dlatego picie wody jest bardzo ważne. Po pierwsze ze względu na dbanie o wygląd naszej skóry, o to żeby cellulit nie powstawał, ale też ze względu na aspekty zdrowotne i przeciwdziałanie kontuzjom.
2. Oddychanie
Drugim małym kroczkiem jest po prostu oddychanie. Zalecam oddychanie torem przeponowym, które pobudza nasz układ limfatyczny. Układ limfatyczny, w przeciwieństwie do układu krwionośnego, nie posiada pompy. A ponad 60% węzłów, które połączone są z żołądkiem, nerkami, trzustką, śledzioną, znajdują się tuż nad przeponą. W związku z tym oddychając przeponowo usuwamy odpady z tych ważnych narządów.
Polecam Ci również rozmowę z trenerem personalnym Nikodemem Kotewiczem “Oddychanie ma znaczenie!”:
Jak jeszcze możemy dbać o ciało?
Automasaż na wałku
Wspominając o piciu wody, chciałabym rozwinąć jeszcze temat powięzi. Jeżeli chcemy zadbać o powięź, czyli naszą tkankę łączną, to polecam automasaż na wałku powięziowym. Taki automasaż polecam zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Paniom, które walczą z cellulitem polecam masowanie się na wałkach karbowanych, bądź też z wypustkami. Natomiast, jeżeli chcemy po prostu zadbać o powięź w celu profilaktycznym, żeby przeciwdziałać kontuzjom, to możemy masować się na wałkach gładkich. Możemy taki masaż na wałku robić codziennie. Zajmuje to około 10 minut. Na jeden mięsień powinniśmy zrobić około 10 powtórzeń, gdzie jeden ruch do przodu i do tyłu to jest jedno powtórzenie. Ja często łączę oglądanie ulubionego serialu z automasażem w jakiejkolwiek formie.
Ważna jest dostępność
Ważne jest, żeby na przykład butelkę wody zawsze gdzieś mieć pod ręką, podobnie jak akcesoria do automasażu. W mojej łazience nie są one pochowane po szafkach, ale są w takim miejscu, że gdy wchodzę do łazienki to od razu je widzę. Wszystko jest pod ręką, aby mi przypominało: „skorzystaj ze mnie!”. Jeżeli wyjdziemy z domu z butelką wody to myślę, że ją wypijemy, bo nie będzie nam się chciało jej dźwigać cały dzień ze sobą i powrotem z nią wracać.
3 filary zdrowego życia – jak dbać o ciało
Myślę, że również bardzo ważne w tym wszystkim są 3 filary zdrowego życia. Są nimi: odżywianie, aktywność fizyczna i sen. Pomogą nam one w byciu pięknym. Warto podejść do dbania o ciało w holistyczny sposób. Ważna jest także systematyczność. Aby móc też mieć siłę jeszcze po pracy na te małe kroczki to musimy również być wypoczęte, dlatego tak bardzo ważny jest sen i regeneracja. One też przekładają się na nasz wygląd – gdy jesteśmy wyspane to zupełnie inaczej wygląda nasza cera.
Aneta, na początku rozmowy wspominałaś o tym, że pracujesz w pięknym obiekcie Primavera Jastrzębia Góra. Mówiłaś też o tym, że ten obiekt jest obiektem leczniczym.
Tak, oferujemy zabiegi o charakterze leczniczym i oprócz zakładu leczniczego, a może przede wszystkim, oferujemy też zabiegi spa. Mamy bardzo duże i nowoczesne spa, które oferuje szeroką gamę zabiegów na ciało, jak i na twarz. Jednak przede wszystkim stawiamy na podejście holistyczne, czyli oprócz wykonywania zabiegów, edukujemy naszych gości. Prowadzimy dla nich tematyczne wykłady i warsztaty, na których opowiadamy między innymi o tym, jak dbać o swoje ciało czy też o swoje zdrowie.
Aneta bardzo ci dziękuję za rozmowę i za to że, chciałaś podzielić się swoimi patentami na to, jak dbać o ciało. Bardzo podobało mi się to, że mówiłyśmy o rzeczach, które możemy tak naprawdę zrobić same. Wcale nie potrzebujemy wydawać jakiejś fortuny, a jednocześnie możemy poprawić swój sposób funkcjonowania i zadbać o siebie właśnie tak holistycznie i kompleksowo. Oczywiście warto korzystać też z tej specjalistycznej pomocy dlatego, że wtedy o wiele łatwiej dobierzemy zabiegi, które są nam potrzebne, albo co potrzebuje nasze ciało. Wskazówki, które dałaś każdy z nas będzie mógł zastosować w swoim życiu.
Ja również dziękuję za tę rozmowę. Dziękuję za to, że mogłam podzielić się swoim doświadczeniem i mam nadzieję że każdy tej rozmowy wyciągnie dla siebie jakieś rady. Dzięki nim będzie mógł wcielić te małe kroczki w swoje codzienne życie!
Moim gościem była Aneta Kużel, fizjoterapeutka, manager SPA i kierownik zakładu leczniczego w hotelu Primavera Jastrzębia Góra.