Zastanawiasz się jak to możliwe, by znaleźć spokój w pędzącym świecie? Jak ukoić rozbiegane myśli i rozpędzony umysł? Jak nauczyć się czerpać radość z życia? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!
W dzisiejszym świecie niemal każdy człowiek doświadcza stresu, lęku, różnego rodzaju niepokojów. Wielu ludzi doświadcza także poczucia nieszczęścia czy wyczerpania psychicznego. Są to objawy mówiące nam o tym, że coś z naszym trybie życia jest nie tak, że jakiś obszar jest do zmiany. Znalezienie przyczyny czy powodu, dla którego tak się dzieje nie jest łatwe i wymaga czasu. Czasem potrzebna jest pomoc specjalisty. Jak go wybrać i czym różnią się poszczególni specjaliści od pomagania pisałam w TYM ARTYKULE.
Z pomocą przychodzi również uważność, czyli mindfulness. O tym, czym jest uważność i jak rozpocząć jej praktykowanie pisałam TUTAJ. O korzyściach płynących z jej praktykowania można też przeczytać TUTAJ. Dziś chciałabym skupić się na tym, w jaki sposób regularne praktykowanie uważności pomaga zachować spokój w pędzącym świecie.
Otóż, im bardziej zabiegany i niespokojny jesteś, tym bardziej potrzebujesz znaleźć chwilę na zatrzymanie się i obserwację swoich odczuć, myśli i emocji. Im bardziej wydaje ci się, że na nic nie masz czasu, że nie możesz pozwolić sobie na odpoczynek, czy choćby chwilę relaksu i przyjemności, tym bardziej właśnie tego potrzebujesz! Nie da się pędzić przez życie bez chwili odpoczynku i zatrzymania. Nie da się cały czas biec, jeśli nie zatrzymasz się, by naładować baterie do dalszej podróży. Tą chwilę zatrzymania warto poświęcić właśnie na uważność!
Jest piękna metafora, która przyrównuje praktykę uważności do tkania własnego spadochronu. Dzięki niemu potrafimy bezpiecznie wylądować, nawet gdy świat wali nam się na głowę!
W jaki sposób zachować spokój w pędzącym świecie i tkać spadochron uważności? Oto garść sposobów!
Rozpoczynaj dzień od uważności
Zanim jeszcze wstaniesz rano z łóżka i otworzysz na dobre oczy, weź kilka świadomych oddechów. Przyjrzyj się odczuciom, które płyną z twojego ciała. Nawet jeśli odczuwasz ból, spróbuj po prostu mu się przyjrzeć. Przyjrzyj się też swoim myślom i uczuciom. Nie staraj się ich zmienić. Zaakceptuj je, bo przecież i tak już są z tobą, już się pojawiły. Ponownie skup się na oddechu, łagodnie się porozciągaj.
Pamiętaj o oddechu
Oddech jest podstawowym elementem uważności. Jest kotwicą, która łączy nasze ciało ze światem zewnętrznym. Postaraj się w ciągu dnia znaleźć jak najwięcej chwil na świadomy oddech. Wystarczą już 3 minuty 3 razy dziennie, a zobaczysz jak wiele zmieni się w twoim życiu. Więcej na temat świadomego oddechu wraz z przykładami ćwiczeń, możesz znaleźć w TYM ARTYKULE.
Zaprzyjaźnij się ze swoim uczuciami
Pamiętaj, że nie ma złych uczuć, czy emocji. Każde z nich niesie ze sobą wartość i jest dla nas ważne. Ale nie każde uczucie, czy emocję łatwo zaakceptować. Uczucie nie jest też tym samym, co zachowanie. Praktykowanie uważności uczy stopniowo obejmować wszystkie uczucia otwartą i życzliwą świadomością. Nawet takie emocje jak lęk, frustracja, zmęczenie, poczucie winy, złość, smutek, itd. Dzięki temu nie dajemy się im ponieść i nakręcić negatywnej spirali emocji.
Możesz też kierować oddech szczególnie w te miejsca w ciele, gdzie najbardziej odczuwasz te emocje. Więcej na temat radzenia sobie z negatywnymi emocjami, możesz znaleźć TUTAJ.
Wykorzystuj uważność w każdej chwili dnia
Każda chwila dnia jest dobra, aby praktykować uważność. Nie warto czekać na jakiś specjalny, szczególny moment. Warto wykorzystać rutynowe czynności i spróbować poczuć w nich doznania płynące z każdego zmysłu. Np. podczas zmywania poszukuj wrażeń dotykowych zależnych od temperatury wody, kontaktu z naczyniami.
Podczas spaceru rozglądaj się wokoło, obserwuj widoki, słuchaj dźwięków, wdychaj świeże powietrze, czuj ziemię pod stopami, wiatr we włosach, itd.
Podczas posiłku skup się na wrażeniach wzrokowych, smakowych, dotykowych, słuchowych, itd.
Bądź aktywny fizycznie
Aktywność fizyczna nie tylko sprawia, że dbamy o kondycję, ale również o dotlenienie ciała, wzrost motywacji do działania. Dzięki niej możesz zwrócić większą uwagę na sygnały płynące z ciała – napinanie mięśni, zmęczenie, oddech. Możesz obserwować też myśli i uczucia, które się pojawiają. Możesz ćwiczyć uważność na każdy ruch, który wykonujesz.
Podtrzymuj praktykę uważności
Bardzo ważne jest regularne praktykowanie uważności. Byłoby cudownie gdyby udało ci się wygospodarować stałą porę dnia na wykonywanie świadomych praktyk medytacyjnych. Nie muszą one być długie – ważne, aby były regularne. Dzięki temu twój spadochron uważności będzie cały czas utrzymany w gotowości do niesienia pomocy, gotowy do pracy.
Super motywujący tekst, dzięki 😉