Zastanawiasz się, czym różnią się psychiatra, psycholog, psychoterapeuta czy coach? Z tego wpisu dowiesz się także, do kogo z tych specjalistów najlepiej zwrócić się o pomoc.
Jeśli interesujesz się psychologią, to być może znasz różnice między kompetencjami powyższych specjalistów. Często jednak okazuje się, że gdy szukamy pomocy, to nie do końca wiemy, do kogo najlepiej się skierować i zwrócić o pomoc. Wszyscy bowiem zajmują się ludzką psychiką, ale każdy z nich ma odrębne kompetencje.
Psychiatra
Psychiatra od pozostałych wymienionych specjalistów różni się przede wszystkim tym, że jest lekarzem. Oznacza to, że ukończył studia medyczne i specjalizację z zakresu psychiatrii. Może zatem wystawić receptę na leki, zwolnienie lekarskie czy też skierowanie do szpitala, jeśli sytuacja tego wymaga. Czasem, aby poradzić sobie z trudnościami, odzyskać chęć do dalszego działania, trzeba skorzystać z takiej pomocy. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze objawy budzą poważny niepokój, np. utrata kontaktu z rzeczywistością, słyszenie głosów, myśli samobójcze, okaleczanie się czy inne formy wyrządzania sobie i innym krzywdy.
Psycholog
Nie każdy problem jednak wymaga przepisania leków czy konsultacji psychiatrycznej. Czasem, aby poradzić sobie z problemem, wystarczy konsultacja psychologiczna. Psycholog ukończył 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Najczęściej zajmuje się diagnozą psychologiczną, przeprowadza testy, np. inteligencji, temperamentu, osobowości, adekwatności danego stanowiska pracy. Udziela pomocy w postaci konsultacji, porady, psychoedukacji czy interwencji kryzysowej, jeśli wybrał taką specjalizację.
Psychoterapeuta
Czasem, aby poradzić sobie z problemem, potrzebna jest głębsza forma pomocy w postaci terapii. Psychoterapeuta ukończył studia wyższe, ale nie koniecznie jest psychologiem (mogą to być także kierunki pokrewne) i dodatkowo ukończył studia lub szkolenia psychoterapeutyczne, przeszedł własną psychoterapię i podlega stałej superwizji. Superwizja to stałe konsultacje z innym doświadczonym psychoterapeutą.
Po pomoc do psychoterapeuty mogą zgłaszać się osoby, które doświadczają depresji, zaburzeń odżywiania, fobii, napadów lęku, obsesyjnych myśli, konieczności powtarzania pewnych czynności, itp. Czasem trudno na początku wyodrębnić konkretny problem. Czasem są to ogólne problemy, np. z uczuciami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić lub z trudnościami w budowaniu związków. Na terapię powinny zgłosić się osoby, które doświadczają powyższych trudności i nie są one jednorazowe. Trudności te powtarzają się i czasem trudno określić ich początek.
Coach
Do coacha, czy też trenera, powinny zgłosić się osoby, które doświadczają trudności w realizacji celów. W życiu radzą sobie stosunkowo dobrze, ale potrzebuję pomocy w ustaleniu planu czy kierunku działania, chcą poznać lub uświadomić sobie swoje mocne strony, odkryć własną drogę. Warto przy tym pamiętać, że proces coachingowy nie jest szkoleniem ani doradztwem.
Podsumowując, jeśli chcesz zająć się swoim rozwojem osobistym – poszukaj dobrego coacha. Jeśli chcesz skonsultować danym problem, zdiagnozować coś – poszukaj dobrego psychologa. Aby poradzić sobie z problemami, które są powtarzające, trudne, niepokojące – poszukaj dobrego psychoterapeuty. Jeśli natomiast objawy są poważne, budzące duży niepokój i potrzebne będą lekarstwa lub skierowanie do szpitala – poszukaj dobrego psychiatry. Mam nadzieję, że już wiesz, do kogo z tych specjalistów najlepiej zwrócić się o pomoc!
W kolejnych wpisach podpowiem, na co zwracać uwagę wybierając dobrego specjalistę. A w tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się terapia, konsultacja, interwencja kryzysowa, coaching, szkolenie czy doradztwo.
Mam nadzieję, że pomogłam odpowiedzieć na pytanie czym różnią się kompetencje psychiatry, psychologa, psychoterapeuty czy coacha. Czy wiesz już zatem, do którego specjalisty najlepiej zwrócić się o pomoc?
I wszystko jasne :), upewniłem się w moim rozeznaniu tematu…