W tym wpisie poznasz siłę płynącą z planowania. Dowiesz się jak przekuwać marzenia w cele, oczywiście jeśli tylko chcesz, aby twoje marzenia zaczęły się spełniać.
Wpis “Jak za pomocą planowania przejść do działania?” możesz także wysłuchać w formie podcastu “Możesz Myśleć Inaczej”:
Twórz Mapy Marzeń
Jeśli chcesz, aby twoje marzenia zaczęły się spełniać, to musisz zacząć działać w tym kierunku. Pamiętaj, że marzenia się nie spełniają, ale marzenia się spełnia! Pierwszym krokiem jest ich uświadomienie sobie i nazwanie. Kolejnym jest właśnie stworzenie Mapy Marzeń! Proces tworzenia własnej Mapy Marzeń ma ogromną energię i potencjał, który ze sobą niesie.
Dbaj o harmonię
W życiu ważna jest harmonia. Dlatego zachęcam, aby również tworzyć marzenia w oparciu o 5 najważniejszych filarów naszego życia. Będą to zatem marzenia związane ze zdrowiem, z relacjami, związane z pracą i obowiązkami, zainteresowaniami i życiem duchowym. Nie zapomnij o żadnych z tych obszarów!
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to polecam Ci mojego ebooka “Jak stworzyć własną Mapę Marzeń?”, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki! Możesz także kupić ebooka razem z video, w którym razem ze mną przejdziesz proces tworzenia Mapy Marzeń!
Tworzenie Mapy Marzeń jest wysyłaniem intencji i energii światu, aby zaczął ci pomagać w ich realizacji. Jednak ważne jest to, aby w pewnym momencie podjąć działanie, jeśli chcesz, żeby marzenia udało się zrealizować.
Wybierz swoje marzenia do realizacji!
Na samym początku zastanów się wybierz te marzenia, które naprawdę chcesz spełnić. Warto przy tym pamiętać, że te marzenia mają być tylko twoje. Naucz się odróżniać te marzenia, które płyną z twojego serca, z twoich doświadczeń, z tego co jest dla ciebie ważne od tych marzeń, które narzuca ci świat, które ktoś chce, żebyś spełniał. Jeśli marzenia nie są twoje, to nawet jeśli uda ci się je zrealizować, to nie będziesz czuć szczęścia, spełnienia i zadowolenia z tego, że ci się udało. Może stać się też tak dlatego, że po drodze te marzenia i cele się zmieniły… Zastanów się zatem, które z tych marzeń są rzeczywiście tymi, które chcesz zrealizować. Zastanów się, które z nich są dla ciebie ważne? To one staną się najlepszymi celami do realizacji.
Pytaj o swoje „dlaczego”
Bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie dlaczego chcesz zrealizować to marzenie? Dlaczego chcesz to marzenie zamienić w cel do realizacji? Im więcej tych powodów, dla których chcesz zrealizować to marzenie, tym lepiej. Kiedy przyjdą momenty trudne (a przyjdą z pewnością, bo zawsze przychodzą), będzie ci łatwiej uzasadnić trwanie w tym dążeniu. Im więcej odpowiedzi na pytanie dlaczego, tym lepiej! Przy każdym marzeniu, które chcesz zamienić w cel wypisz od myślnika dlaczego jest to dla ciebie ważne. Pozwoli ci to uświadomić sobie wiele rzeczy, a jednocześnie przyjrzeć się barierom, które mogą się pojawić.
Pozytywnie sformułuj swój cel
Zastanów się w jaki sposób nazywasz swoje cele. Postaraj się wyrzucić słowo „nie”, czyli np. „nie chcę czegoś”, „nie będę…” i zastąpić je słowem „chcę”. Dlaczego jest to ważne? Najlepiej wyjaśni to przykład z małymi dziećmi. Jeśli małemu dziecku powiemy: „nie wchodź do kałuży”, to pierwsza myśl, która się u niego pojawi to: „chcę tam wejść!”. Nasz mózg tak działa, że gdy słyszy słowo „nie” (np. nie wolno ci, nie możesz), to od razu budzi się w nas taka przekora, że chcemy to zrobić! Dlatego lepiej budować swoje cele pozytywnie – zastanawiać się co chcę, a nie czego nie chcę! I dlatego też ten etap marzeń i tworzenia Mapy Marzeń jest tak ważny!
Realizacja celów przypomina górską wędrówkę
Patrz na realizację celów jak na drogę, która często jest kręta i zawiła. Większość ludzi wyobraża sobie drogę do realizacji celów jako łatwą, prostą i przyjemną… ale przecież życie takie nie jest. Życie jest najczęściej właśnie kręte i pod górę…
Gdy wybierasz się w góry to musisz się do tej wędrówki przygotować. To nie jest decyzja, którą podejmujesz w ostatniej sekundzie, nagle. Do wędrówki trzeba się przygotować, czyli zabrać odpowiedni sprzęt, ubrania, zaplanować pewne rzeczy. Powinieneś też powiedzieć bliskim, gdzie idziesz, dokąd się wybierasz. Chociażby po to, by w razie problemów wiedzieli, gdzie szukać dla ciebie pomocy. Tak samo, warto powiedzieć innym, jakie są twoje cele i marzenia, co jest dla ciebie bardzo ważne.
Przygotuj się też na to, że realizacja celów to może być trudna droga. Przecież gdy idziesz w góry, to jesteś przygotowany na to, że nie zawsze będzie łatwo. Podczas wędrówki możesz się zmęczyć, stracić zapał. Będziesz potrzebować momentów odpoczynku, być może będziesz szukać pomocy. Jednocześnie chcesz to zrobić! Wiesz co jest dla ciebie ważne i chcesz to osiągnąć!
Naucz się patrzeć na realizację celu jak na proces, jak na drogę. Naucz się cieszyć z tej drogi, którą wybrałeś/aś i zachwycać tym wszystkim, co mijasz po drodze, a nie tylko pędzić do celu. Koncentruj się na procesie, czyli na tym jakich ludzi spotykasz po drodze, jak piękny jest świat dookoła ciebie, jak czuje się twoje ciało. Im bardziej będziesz potrafić się tym wszystkim zachwycić, tym większa szansa, że ten cel na końcu również cię nie rozczaruje. I nawet jeśli go nie osiągniesz, to też będziesz wdzięczny/a za to wszystko, czego doświadczyłeś/aś po drodze!
Jak za pomocą planowania przejść do działania?
Bardzo ważnym krokiem jest stworzenie konkretnego planu działania. Przy jego tworzeniu zadaj sobie pytania i koniecznie zapisz swoje odpowiedzi!
Co chcę osiągnąć, do kiedy i po czym to poznam?
Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Co konkretnie chcę osiągnąć, na czym mi zależy?
Po drugie: Do kiedy? Wyznacz sobie konkretną datę, ponieważ cele to marzenia, ale z konkretną datą realizacji. To pozwala oszacować ramy czasowe i pozwala później weryfikować czy ten cel udało się osiągnąć.
Po trzecie: Po czym poznam, że ten cel udało mi się osiągnąć? Często stawiamy sobie duże cele, które są słabo określone, np. chcę nauczyć się angielskiego. Zawsze będą osoby, które będą mówić czy pisać gorzej niż ja w danym języku i takie, które będą to robić lepiej niż ja. Więc po czym poznam, że udało mi się ten cel osiągnąć?
Co jest mi potrzebne, gdzie i kiedy?
Kolejne pytania to: Jak to osiągnę, co jest mi potrzebne? Co konkretnie muszę mieć, albo zgromadzić. Zasada im mniej tym lepiej bardzo się tu sprawdza! Często wydaje nam się, że potrzebujemy bardzo wielu rzeczy, by dany cel osiągnąć, a zapominamy ile zasobów już mamy! Przede wszystkim mamy siebie i głowę pełną marzeń, które chcemy realizować! Czasem dobrze jest powiedzieć światu, co jeszcze potrzebujemy i zgromadzić potrzebne rzeczy, ale ważne jest to, żeby to gromadzenie rzeczy nie przysłoniło nam drogi do celu! Spisz rzeczy, które będą Ci potrzebne, ale pamiętaj, że nie od razu musisz je wszystkie mieć, aby zacząć realizować cele.
Kolejne pytanie, które warto sobie zadać to: Kiedy konkretnie będę realizować daną rzeczy? Im dokładniej to opiszesz, tym lepiej, np. w poniedziałek o 17. Im bardziej konkretny plan, tym większa szansa, że będzie ci łatwiej go zweryfikować.
Kolejne pytanie: Gdzie konkretnie będę to robić? U siebie w domu, czy musisz gdzieś wyjść, czy potrzebujesz kogoś do tego celu?
Z czego zrezygnuję i na jakie etapy podzielę?
Kolejne ważne pytanie, które warto sobie zadać, a o którym wielu ludzi zapomina to: Z jakich zachowań zrezygnuję, aby osiągnąć mój cel? Człowiek, zwłaszcza współczesny, ma tendencję do tego, by stawiać sobie bardzo dużo celów i zapomina, że doba ma tylko 24 godziny… Narzucenie sobie kolejnego celu do realizacji, nie sprawi, że ta doba się wydłuży… A skoro do tej pory jakoś wypełnialiśmy sobie czas, to teraz z czegoś trzeba będzie zrezygnować, jeśli chcemy zacząć realizować coś nowego… Gdzie i w jakim miejscu mojego planu dnia i planu życia jestem w stanie wygospodarować ten dodatkowy czas na kolejny cel?
Kolejne ważne pytanie to: Na jakie etapy podzielę mój cel? Wielu dużych celów nie da się zrealizować na raz – trzeba podzielić je na mniejsze zadania, by zacząć je realizować po troszku każdego dnia. Im mniejsze będą te codzienne etapy, tym większa szansa, że nie poddasz się po drodze!
Zapisz swoje cele i powiedz o nich innym
Zapisanie stwarza okazję dla naszego mózgu (dla podświadomości też), by zaczął traktować te zadania jako priorytety, jako coś ważnego! Mózg zaczyna traktować te zadania jako listę rzeczy do zrobienia (jak listę zakupów). Zapisywanie stwarza też okazję do nazywania tego, co dla nas ważne.
Dzięki temu, że powiemy o tym innym, dajemy sobie szansę, że znajdziemy osoby, które będą chciały towarzyszyć nam w tej drodze. Po drugie szybko zweryfikujemy osoby, które będą nas wspierać i osoby, które będą nam utrudniać realizację celów. To jest bardzo cenna wiedza. Te osoby, które nas nie wspierają i mówią „nie dasz rady” też mogą być dodatkowym motywatorem i warto to wykorzystać. Jest wiele osób, które dzięki swej przekorze, robią coś wbrew komuś mówiąc: „Ja ci jeszcze pokażę!”.
Zaplanuj swoje wymówki
Postaraj się pomyśleć o wszystkich niespodziewanych rzeczach, które mogą ci przeszkodzić w realizacji celów. Im lepiej sobie rozplanujesz swoje wymówki, im bardziej się do nich przygotujesz, tym konkretniej będziesz wiedzieć co masz zrobić w danej sytuacji. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jesteś w stanie przygotować się na wszystko!
Ustal plan minimum
Zastanów się jakie najmniejsze zadanie możesz wykonać, które przybliży cię do celu, a jednocześnie nawet przy niesprzyjających okolicznościach będziesz mógł je wykonać. Wyobraź sobie, że przychodzisz do domu, jest godzina 23 i jesteś bardzo zmęczony/a…. Jakie najmniejsze zadanie możesz wykonać, które jednocześnie będzie przybliżać cię do celu i dasz radę je wykonać? Chodzi o to, by nie poddać się, nie pozwolić, żeby pojawił się efekt „a co mi tam”.
Mierz postępy
Przygotuj sobie planer postępów, z angielskiego nazywany „habit tracker”, w którym zapiszesz swoje cele i postępy z ich realizacji. Możesz takie planery znaleźć w Internecie i je wydrukować lub stworzyć własny za pomocą kartki i ołówka! Rozpisz sobie poszczególne dni miesiąca oraz twoje małe zadania, które przybliżają cię do celu i codziennie zaznaczaj te wykonane! Takie zapisywanie pozwoli ci na koniec miesiąca zobaczyć ile udało ci się osiągnąć. Pozwoli ci też być wdzięcznym i cieszyć się z tych małych sukcesów na drodze do celu.
Dobre przygotowanie planu działania pozwoli wykorzystać siłę płynącą z planowania! Im lepiej się przygotujesz, tym większa szansa, że uda ci się zrealizować swoje marzenia i cele! Ważne jest jednak, żeby planowanie nie zajęło ci całego czasu! Jest bardzo dużo osób, które przez całe życie planują i przygotowują się do różnych działań, ale nigdy ich nie podejmują… Nie czekaj na dobry moment, na motywację tylko zabierz się za spisywanie swoich marzeń, wybranie tych, które mają się stać twoimi celami i planowanie małych kroków i zacznij działać!
Bardzo praktyczne i konkretne wskazówki. Dziękuję!