W tym wpisie zajmiemy się wartościami i zastanowimy się od czego zależy wartość życia. Zachęcam też do wykonania kilku ćwiczeń. Dzięki nim spojrzysz na swoje życie inaczej i dowiesz się jak poznać swoje wartości! Przyjrzysz się też temu, jak do tej pory wykorzystujesz swoje życie.
Wpis “Jak wykorzystujesz swoje życie? Jak poznać swoje wartości?” możesz także wysłuchać w formie podcastu “Możesz Myśleć Inaczej”:
Niewiele osób w codziennym biegu życia ma czas i chęć, aby zastanowić się nad tym, co jest w życiu ważne. Dopiero kryzys, choroba lub bardzo trudna sytuacja sprawiają, że zaczynamy o tym myśleć. Są takim momentem refleksji nad własnym życiem. Inni z kolei przez wiele lat żyją tak, jakby czas przepływał im przez palce. Zamiast wykorzystywać każdy dzień jako okazję do realizacji swoich wartości i celów, żyją jakby nieświadomie, ciągle na coś czekając. Mówią “byle do wiosny”, “byle do lata”, “jakoś to będzie”. A jeszcze inni zafascynowani ciągłym zwiększaniem produktywności i realizacją celów, tak bardzo napakowali nimi swój dzień, że nie mają czasu na radość i spełnienie. Nie dają sobie czasu na refleksję, czy to wszystko co robią ma dla nich sens, jest dla nich wartością… Żadna z tych skrajności nie jest dobra, ponieważ żadna nie prowadzi do życia w zgodzie ze sobą. Nie daje poczucia spełnienia.
A ty, jak wykorzystujesz swoje życie?
Warto zadawać sobie to pytanie jak najczęściej! Warto też zastanowić się nad wartościami, które dla Ciebie są ważne. Jako młodzi ludzie, gdy budujemy swoją tożsamość i osobowość, zadajemy sobie te pytania i na tej podstawie decydujemy, co chcemy robić w życiu, czym się kierować. Jednak z czasem, w toku życia, jakoś o tym zapominamy, dajemy się porwać biegowi wydarzeń. Brakuje nam czasu na refleksję i chwilę zastanowienia i pędzimy przez życie jakby na jakimś autopilocie. W ten sposób często realizujemy czyjeś cele, a nie swoje własne i dopiero kryzys czy choroba pobudzają nas do myślenia o tym, co dla nas ważne.
Nie czekajmy na kryzysy czy choroby. Nie dajmy się im zaskoczyć. Spróbujmy wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla mnie ważne, jakimi wartościami chcę kierować się w życiu. Jak to zrobić?
Jak poznać swoje wartości?
Wielu filozofów zastanawiało się nad pojęciem wartości. Aby przyjrzeć się swoim wartościom, możesz przykładowo wykorzystać hierarchię wartości stworzoną przez Maxa Schelera. Podzielił on wartości na sześć kategorii – od najniższych do najwyższych. Wyróżnił wartości:
- hedonistyczne (dostatnie życie, miłości erotyczna, posiadanie, przyjemność, radość życia, wygoda, wypoczynek, życie pełne wrażeń)
- witalne (zdrowie i sprawnością oraz wytrzymałość, czyli siła fizyczna, sprawność, sprężystość ciała, odporność na zmęczenie, umiejętność znoszenia chłodu i głodu oraz stresu)
- estetyczne (porządek, harmonia, elegancja, gust, proporcja, regularność)
- związane z prawdą (inteligencja, logika, mądrość, obiektywność, otwarty umysł, rozumienie, szerokie horyzonty umysłowe, wiedza, wykształcenie)
- moralne (dobroczynność, honor, miłość bliźniego, pokój, chęć pomagania innym, prawo do równości, rzetelność, szczerość, uczciwość, uprzejmość, życzliwość)
- święte – świeckie i religijne. Te świeckie związane są z krajem, narodem, niepodległością, ojczyzną, państwem, a więc szeroko rozumiany patriotyzm. Świętości święte, inaczej religijne, związane są z wiarą, Bogiem, zbawieniem i życiem wiecznym.
Możesz zastanowić się, gdzie Ty jesteś na swojej drabinie wartości, według Maxa Schelera. Oczywiście każdy z nas te wszystkie wartości posiada, ale ich znaczenie i ranga dla każdego z nas będzie zupełnie inne – tym się właśnie różnimy. I to jest piękne!
Skorzystaj z gotowej listy wartości!
Aby przyjrzeć się swoim wartościom, możesz też wykorzystać gotowe listy wartości. Ja przygotowałam taką listę, która z pewnością nie jest całkiem kompletna, ale pozwala przyjrzeć się wartościom najczęściej występującym. Możesz pobrać tę listę w formacie pdf poniżej grafiki, a następnie wykonać ćwiczenie.
Pobierz Listę Wartości w formacie pdf TUTAJ: Lista wartości (489 pobrań )
Wykonaj ćwiczenie z listą wartości:
Pobierz i wydrukuj gotową listę wartości, a następnie zakreśl te wartości, które są Ci bliskie, przy których Twoje serce bije mocniej. Pamiętaj tylko, by wybierać swoje wartości. Nie te, którymi powinieneś/aś się kierować, bo tak Ci ktoś kiedyś powiedział, ale te, które są ważne dla Ciebie. Następnie z zakreślonych wartości wybierz 10 najważniejszych. To zadanie nie jest łatwe i wymaga skupienia i refleksji, ale warto je wykonać. Zachęcam też do uszeregowania swoich wartości na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza wartość najważniejszą. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyznaczyć priorytety i nimi kierować się w życiu za każdym razem, gdy będziesz podejmować jakąś decyzję. A decyzji każdego dnia podejmujemy mnóstwo. Świadomość hierarchii własnych wartości bardzo ułatwia codzienne dokonywanie wyborów!
Jak jeszcze możesz poznać swoje wartości?
Możesz wykonać ciekawe ćwiczenie polegające na wizualizacji, czyli wyobrażaniu sobie. Twoim zadaniem jest wyobrazić sobie, że właśnie w tym momencie, w którym jesteś, dowiedziałeś/aś się, że zostało Ci tylko 6 miesięcy życia. Na szczęście do ostatnich swoich chwil, będziesz mógł/a cieszyć się pełną sprawnością, taką jak masz teraz. Zadaj sobie następujące pytania i koniecznie zapisz swoje odpowiedzi! Dzięki temu lepiej je przeanalizujesz.
- Jak chcesz spędzić pozostałe miesiące swojego życia? Co dokładnie chcesz robić?
- Z kim chcesz spędzić pozostałe miesiące? Wymień te osoby.
- Jakie miejsca chcesz poznać, albo do jakich chcesz powrócić?
- Co będzie Ci potrzebne? Czy jest coś konkretnego, co mogłoby Ci dać poczucie spełnienia i spokoju przez śmiercią?
Zapisz swoje odpowiedzi, zwłaszcza te, które pierwsze przychodzą Ci na myśl. Są to często myśli płynące prosto z serca, najbardziej prawdziwe. Przeanalizuj je. Daj sobie na to czas. Twoje odpowiedzi zawierają cenne wskazówki na temat tego, co jest dla Ciebie ważne, jakimi wartościami chcesz się kierować. To ćwiczenie bardzo otwiera oczy i zmienia własny sposób myślenia!
Dla mnie pomocne są słowa z fundamentu Ćwiceń duchowych św Ignacego. “Człowiek został stworzony, aby Boga, naszego Pana, wielbił, okazywał Mu cześć i służył Mu – i
dzięki temu zbawił duszę swoją. Inne rzeczy na powierzchni ziemi stworzone zostały dla człowieka
i po to, by mu służyć pomocą w zmierzaniu do celu, dla którego został stworzony.
Wynika z tego, że człowiek powinien ich w takim stopniu używać, w jakim go wspomagają [w
zmierzaniu] do jego celu, a w takim stopniu powinien się ich pozbywać, w jakim mu [w dążeniu]
do celu przeszkadzają.
Toteż musimy się stawać obojętnymi wobec wszystkich rzeczy stworzonych, jeżeli to zostało
pozostawione całkowicie swobodnej decyzji naszej wolnej woli, a nie zostało zakazane. Tak więc
chodzi o to, byśmy ze swojej strony nie pragnęli bardziej zdrowia niż choroby, bogactwa niż
ubóstwa, szacunku niż pogardy, życia długiego niż krótkiego; i – co za tym idzie – byśmy spośród
wszystkich pozostałych rzeczy pragnęli tylko tego i to tylko wybierali, co nas bardziej prowadzi do
celu, dla którego zostaliśmy stworzeni.”