W artykule przedstawię korzyści płynące z regularnej praktyki uważności. Dowiesz się co i ile możesz zyskać dzięki uważności!
Czy zdajesz sobie sprawę, że uważność, czyli mindulness, ma potwierdzone działanie dzięki licznym badaniom?! Warto zapoznać się z tymi wynikami. Z pewnością zdziwisz się, ile możesz zyskać dzięki regularnym praktykom uważności.
A jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest mindfulness, czyli uważność, to odsyłam Cię do TEGO ARTYKUŁU.
Uważność obniża negatywne działanie stresu!
Udowodniono, że ciało migdałowate w mózgu, które jest głównym ośrodkiem regulacji emocji, takich jak lęk czy złość, obniża swą reaktywność na sytuacje stresowe dzięki regularnym praktykom uważności. Udowodniono również spadek natężenia hormonów stresu w krwiobiegu. Dzięki temu nie reagujemy tak emocjonalnie na sytuacje stresowe. Oczywiście nie oznacza to, że stres znika z naszego życia całkowicie, ale dzięki uważności nie ma on takiego negatywnego działania. Nie szkodzi nam. Warto przy tym pamiętać, że stres ma też swoje dobre strony! Istnieje pozytywna siła stresu!
Uważność łagodzi “mętlik myśli”
Regularna praktyka sprawia, że traktujemy myśli i emocje jak obłoki sunące po niebie. Uczymy się je oddzielać od rzeczywistości i po prostu je obserwować. Nie dajemy się wciągnąć w negatywną spiralę myśli i emocji, a tym samym jesteśmy spokojniejsi. Mętlik myśli staje się bardziej opanowany i wiemy kiedy myśli próbują nami zawładnąć.
Uważność wzmacnia system immunologiczny
Regularne praktykowanie uważności sprawia, że nie reagujemy tak intensywnie na negatywne myśli i emocje. Znaczenie stresu w naszym życiu maleje. To wszystko przyczynia się do poprawy naszej odporności i wzmocnienia systemu immunologicznego.
Uważność poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego
Liczne badania udowodniły znaczenie praktyki uważności w przypadku pacjentów kardiologicznych. Ja również podczas sesji z pacjentami wplatam elementy uważności do ich programu psychoedukacyjnego. Liczne badania wykazały również obniżenie ciśnienia krwi, co ma ogromne znaczenie dla wielu osób cierpiących z powodu nadciśnienia.
Dzięki uważności lęk, depresja i drażliwość tracą swą intensywność
Liczne badania nad stosowaniem uważności w pracy z pacjentami z zaburzeniami psychiatrycznymi wykazały jej korzyści dla pacjentów. Oczywiście nie znaczy to, że choroby same zniknęły, ale zdecydowanie obniżyła się intensywność objawów.
Uważność osłabia uzależnienie od alkoholu i narkotyków
Efekty widoczne są u osób, które podjęły próby leczenia i do ich programu terapeutycznego włączono elementy uważności. Dzięki niej pacjenci szybciej zauważają sygnały płynące z ciała oraz myśli i emocje, które mogą prowadzić do chęci ponownego sięgnięcia po używki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uzależnień polecam Ci TEN ARTYKUŁ.
Uważność wzmacnia życzliwość wobec siebie i innych
Badania wykazały, że regularne praktykowanie uważności aktywuje ośrodek empatii w mózgu. Dzięki temu pojawia się autentyczne odczuwanie życzliwości i współczucia wobec siebie samego i innych ludzi. A dzięki temu zdecydowanie poprawiają się relacje!
Uważność wzmacnia wytrzymałość
Badania potwierdzają, że regularne praktykowanie wzmacnia radzenie sobie z przeciwnościami losu, czyli właśnie wytrzymałość. Pomaga również lepiej radzić sobie z chronicznym bólem, a nawet nowotworami. Również nie znaczy to, że choroby te nagle znikają, ale pacjenci zdecydowania odczuwają poprawę swojego komfortu psychicznego.
Uważność pomaga również dzieciom
Znaczenie praktyki uważności udowodniono nie tylko na przykładzie osób dorosłych, ale również i dzieci. Wiele badań i wywiadów z praktykami uważności wskazuje, że dzieci dzięki mindfulness lepiej radzą sobie ze stresem i silnymi emocjami, które odczuwają. Zaczynają rozumieć i dostrzegać o wiele wcześniej sygnały zapalne, które często wcześniej doprowadzały do wybuchów. Ich rodzice i nauczyciele dostrzegają wyraźne zmiany w ich funkcjonowaniu.
Widzisz ile korzyści można osiągnąć dzięki uważności?! To niesamowite, prawda? A to jeszcze nie wszystko o czym wiemy co możemy zyskać dzięki uważności! Ważne jest to, o czym starałam się przypominać niemal na każdym kroku pisząc ten artykuł – REGULARNA PRAKTYKA! Nie wystarczy raz na jakiś czas chwilę sobie pomedytować i już… Trzeba systematycznie ćwiczyć, zgodnie z powiedzeniem, że to praktyka czyni mistrza. Zatem do dzieła!
A jeśli zaciekawiłam Cię tematem, to odsyłam Cię do literatury, która dokładniej opisuje wymienione przeze mnie korzyści płynące z uważności:
- „Trwała przemiana. Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł” Davidson i Goleman
- “Mindfulness. Trening uważności. Jak znaleźć spokój w pędzącym świecie”, Williams, Penman
- “10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem?”, Hawn i Holden
Polecam także mojego ebooka “5 kroków do uważnego życia”!