Wielu specjalistów zwraca uwagę, że należy dbać o własne zdrowie psychiczne. Mówią czego należy unikać czego nie robić. Czy zastanawiałeś się co w takim razie należy robić? Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? Jak przywrócić równowagę w życiu? W tym wpisie znajdziesz podpowiedzi!
Nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne jest konfiguracją bardzo wielu czynników. Są to m.in. czynniki genetyczne, czyli niepowtarzalny układ genów i predyspozycji, który odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Ogromne znaczenie ma też rodzina, w której się wychowywaliśmy, nawyki, które zostały w nas ukształtowane. Wydawałoby się, że czynniki te są niezależne od nas. Jednak predyspozycje genetyczne mogą nie ujawnić się, jeśli nie wystąpią sytuacje skrajne, sprzyjające powstaniu zaburzeń. Ale o ile nie mamy wpływu na nasze geny czy też na sposób wychowania przez naszych rodziców, to mamy duży wpływ na swoje wybory!
Poznaj zatem proste, ale skuteczne metody dbania o swoje zdrowie psychiczne!
Wiele osób zapomina jak ważną rolę odgrywa zadbanie o najbardziej podstawowe potrzeby swojego organizmu. Mam na myśli sen, wypoczynek, odżywianie i picie odpowiedniej ilości wody oraz aktywność fizyczną. Zgodnie z maksymą „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Nie da się dbać o zdrowie psychiczne bez zadbania o czynności podstawowe, a wiele osób o tym zapomina!
1. Sen i odpoczynek
Odpowiednia ilość snu oraz jego jakość jest gwarantem dobrego funkcjonowania w ciągu aktywnego dnia. Ważne jest także zachowywanie regularności wstawania i kładzenia się spać – najlepiej o tej samej godzinie. Ważna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, jego zaciemnienie oraz wentylacja. Warto zadbać także o przytulność pomieszczenia i o to, by przed snem nie oglądać TV, ani nie korzystać z urządzeń elektronicznych! Osoby, które zarywają noce, chodzą spać i wstają o nieregularnych porach, itd. często mają obniżony nastrój, skłonność do depresji, lęków, zamartwiania się.
Jeśli chcesz poznać 10 zasad dobrego snu, to zapraszam TUTAJ!
Pamiętaj też o regularnym odpoczynku w trakcie aktywnego dnia. Zmęczony umysł i ciało nie pozwala na większą produktywność. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne to koniecznie zaplanuj przerwy w pracy i w domowych obowiązkach. Spędź je tak jak lubisz. Niektórzy lubią odpoczywać leżąc do góry brzuchem, inni odpoczywają tylko w ruchu. Pamiętaj, że ma to być czas na regenerację, wyciszenie i uspokojenie!
2. Zdrowe odżywianie i nawodnienie
Bez odpowiedniego odżywiania się nasz organizm nie ma tzw. „paliwa”, czyli energii do działania. Nie chodzi to o jakąś dietę (nie lubię tego słowa, bo najczęściej nie kojarzy się pozytywnie), ale o zdrowe nawyki żywieniowe, wprowadzanie zróżnicowanych i wartościowych pokarmów. Bardzo istotne jest też, by były one spożywane regularnie, czyli min. 5 posiłków dziennie. Lepiej zjeść mniej a częściej. Ważne, by w miarę możliwości posiłki spożywać wolno, bez pośpiechu i w gronie najbliższych!
Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Ilość płynów powinna być dostosowana do trybu życia, aktywności. Pamiętaj, żeby nawadniać się wodą, a nie kawą, herbatą czy słodzonymi napojami! Często brak energii i zmęczenie są spowodowane właśnie piciem zbyt małej ilości wody!
3. Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest kluczowa! Staraj się wykorzystywać każdy moment, aby się poruszać. Tkwienie przed komputerem lub za kierownicą samochodu przez cały dzień nie sprzyja zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Jeśli masz siedzący tryb pracy staraj się jak najczęściej robić aktywne przerwy. Podczas rozmowy telefonicznej staraj się chodzić, zamiast siedzieć. Samochód parkuj dalej od miejsca docelowego, aby wykorzystać ten czas na spacer. Postaraj się też wygospodarować czas na regularną aktywność fizyczną, taką jak długie spacery, bieganie, siłownię, itd. Jeśli wybierzesz aktywność na świeżym powietrzu, to plus dla ciebie! Będziesz mieć wtedy lepiej dotleniony organizm, a kontakt z przyrodą ułatwia radzenie sobie z wyzwaniami dnia codziennego.
4. Unikaj używek i uzależniaczy
Używki, takie jak kawa, papierosy, alkohol, nie wspominając już o narkotykach czy dopalaczach, nie służą Twojemu zdrowiu. Staraj się ich unikać, a najlepiej całkowicie zrezygnować! Jeśli masz z tym problem, poszukaj wsparcia. Znajdź specjalistę, który mógłby ci w tym pomóc!
Przyjrzyj się też innym czynnikom uzależniającym. Może zbyt dużo czasu poświęcasz na przeglądanie social mediów, zbyt dużo czasu tkwisz przed komputerem? Może nastrój poprawiają ci wyłącznie zakupy, które dają ci chwilową ulgę, ale powodują wpadanie w kolejne kłopoty? Warto najpierw przyjrzeć się szczerze swoim zachowaniom i poszukać pomocy, aby lepiej sobie z nimi poradzić. A czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Może po prostu wyłącz, albo wyrzuć wszystko, co odciąga niepotrzebnie twoją uwagę i powoduje pogorszenie nastroju!
5. Szukaj swoich pasji i zainteresowań
Pamiętaj, żeby codziennie znajdować czas na wykonywanie rzeczy, które sprawiają ci radość. To wcale nie muszą być spektakularne czynności. Może radość przynoszą ci gotowanie, szydełkowanie, malowanie, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, taniec, a może po prostu picie herbaty w ulubionym kubku! Wróć wspomnieniami do dzieciństwa i przypomnij sobie, co cię wtedy cieszyło. Znajdź tych czynności jak najwięcej i regularnie znajduj czas na ich wykonywanie!
6. Przyglądaj się swoim przekonaniom i myślom
Dla zdrowia psychicznego warto regularnie przyglądać się swoim myślom i przekonaniom. Chodzi o to, żeby sprawdzać czy one ci służą, czy są dla ciebie dobre i wspierające. Jeśli nie, to warto je zmieniać. Oczywiście nie wszystko na raz. Warto wybrać jedną kategorię, np. przekonanie „jestem głupi, nic mi się nie udaje” i bacznie zwracać uwagę na to, kiedy się ono pojawia. Dopiero gdy już nauczysz się je zauważać i rozpoznawać, warto szukać dowodów, czy na pewno zawsze tak było. Są z pewnością w twoim życiu sytuacje, w których czułeś dumę i radość, że coś udało ci się zrealizować. Warto wtedy przypominać sobie o tym! I następnym razem, zamiast powiedzieć do siebie: „jestem głupi, nic mi się nie udaje”, powiedzieć: „tym razem mi się nie udało, następnym razem spróbuję bardziej się postarać, lub zrobię to inaczej”. Taka zmiana przekonań z pewnością będzie ci służyć!
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zmieniać swoje przekonania, to zapraszam cię do TEGO WPISU. A jeśli chcesz dowiedzieć się jak inaczej można myśleć o chorobie, czy sytuacji trudnej, to koniecznie przeczytaj TEN WPIS!
7. Przyglądaj się swoim emocjom
Każdy człowiek doświadcza w życiu wiele bardzo różnych emocji. To normalne, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, kryzysowych. Warto się im przyglądać, bo niektóre z nich mówią nam o bardzo ważnych kwestiach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na emocje, których nie chcemy czuć, takie jak lęk, strach, wstyd, gniew, poczucie winy. To właśnie one mówią nam o tym, że dzieje się coś ważnego. Trzeba pozwolić im znaleźć ujście. Unikanie ich lub udawanie, że ich nie ma, wcale nie sprawi, że znikną. Wręcz odwrotnie – będą częściej i mocniej się pojawiać.
Świetnym sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami jest rozmowa z kimś wspierającym. Wygadanie się pozwala oczyścić nasze emocje. Wcale też nie chodzi o to, by ktoś nam doradzał, chodzi o to, żeby po prostu opowiedzieć o tym, co nas boli i uwiera.
Innym świetnym sposobem jest pisanie dziennika. Pisanie o tym, co jest dla ciebie ważne. Dzięki tej metodzie emocje znajdą ujście, a jednocześnie łatwiej możesz też przyjrzeć się swoim przekonaniom, gdy przeczytasz ponownie to, co napisałeś pod wpływem emocji.
8. Szukaj wsparcia
Kontakt z ludźmi, którzy nas wspierają jest niezmiernie ważny dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dotyk drugiego człowieka, przytulenie, podanie ręki, masaż są lekarstwem na wiele ludzkich zmartwień. Korzystajmy z nich jak najczęściej!
Tak samo ważne są rozmowy. Dzięki nim możemy oczyścić własne emocje, ale także nauczyć się inaczej patrzeć na wiele problemów. Każdy z nas jest inny, ma inne doświadczenia życiowe. Dzięki temu możemy rozmawiać, dyskutować i korzystać ze swoich doświadczeń. Ważne, by jak najszybciej nauczyć się rozpoznawać ludzi, którzy nas wspierają, od tych, którzy będą działać na nas negatywnie. Tych ostatnich często nazywa się wampirami emocjonalnymi. Po spotkaniu z nimi czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, wyczerpani i zdołowani. Od takich ludzi należy trzymać się z daleka!
W życiu każdego z nas mogą też zdarzyć się takie momenty, gdy trudno jest znaleźć wsparcie od bliskich osób. Czujemy się niezrozumiani, odrzuceni. Pamiętaj, że proszenie o pomoc specjalistów, czyli osób zajmujących się pomaganiem w różnych trudnych sytuacjach, jest aktem odwagi i dbania o siebie. Jest tak wiele osób, które próbują same sobie radzić, a do specjalisty udają się dopiero w akcie desperacji, gdy już nie mogą dłużej wytrzymać ze swoim problemem. Szkoda, bo ich życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Nie musieliby doprowadzać się do skraju rozpaczy. Szukanie wsparcia i pomocy jest aktem dbania o siebie!
9. Szukaj powodów do uśmiechu i wdzięczności
Jestem wielką fanką wdzięczności, czyli doceniania i zauważania wszystkich drobnych i przyjemnych rzeczy, które przydarzają nam się w życiu. Często pędząc w pośpiechu nie zauważamy wielu spraw, przestajemy się cieszyć i uśmiechać. A przecież zgodnie z powiedzeniem „śmiech to zdrowie!”.
Warto nauczyć się wdzięczności, czyli dziękowania codziennie za przynajmniej 5 dobrych rzeczy, które ci się przydarzyły. Może to być uśmiech kogoś mijanego na ulicy, radość, że masz sprawne ręce i nogi, które pozwalają ci się przemieszczać i wykonywać wiele zadań. Może to być wdzięczność za pogodę za oknem (pamiętaj, że pogoda jest zawsze, ale nie zawsze nam się podoba), za zmieniające się pory roku, za to, że udało ci się coś zrobić (choćby było to tylko wypicie kawy). Wdzięcznym można być też za wspierających ludzi, czy za to, że zadbasz dziś o swoje zdrowie, itd. Im częściej będziesz ćwiczyć wdzięczność, tym więcej powodów do bycia wdzięcznym, będziesz zauważać!
Jak widać, nasze zdrowie zależy od wielu czynników i wyborów, które dokonujemy każdego dnia! To od ciebie zależy czy poświęcisz odpowiednią ilość czasu na sen, czy zadbasz o odpowiedni odpoczynek, czy poświęcisz czas na aktywność fizyczną. Od ciebie również zależy z kim będziesz się spotykać – czy będą to osoby, które cię wspierają, czy też nie. To od ciebie zależy czy znajdziesz czas, aby przyjrzeć się swoim przekonaniom, myślom i emocjom. Czy znajdziesz czas, by zobaczyć czy mają na ciebie dobry wpływ, czy ci służą, albo co ważnego chcą ci przekazać!
To nasze wybory w dużej mierze decydują o jakości twojego życia. Wpływają więc na kondycję fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Wpływają zatem na zdrowie. Decydują o twojej odporności, zarówno fizycznej (podatność na infekcje i wirusy) oraz psychicznej (podatność na zranienia, stres, lęk, depresję), itd. Przyjrzyj się swoim codziennym wyborom i zacznij dbać o siebie!
Bardzo ciekawy, wciągający tekst. Pomógł mi uporządkować myśli o sobie i swoim zdrowiu psychicznym. Polecam.