Już William Shakespeare w Makbecie pisał, że “sen jest najposilniejszym składnikiem uczty życia”. Z tego wpisu dowiesz się dlaczego sen jest fundamentem zdrowego życia!
Na początek wyobraź sobie, że “naukowcy odkryli nową rewolucyjną metodę leczenia, która przedłuża życie. Poprawia pamięć i zwiększa kreatywność. Do tego czyni nas atrakcyjniejszymi. Wyszczupla sylwetkę i zmniejsza liczbę napadów głodu. Chroni przed rakiem i demencją. Zapobiega przeziębieniom i grypie. Obniża ryzyko zawału serca i udaru, a także cukrzycy. Dzięki niej poczujecie się szczęśliwsi, mniej przygnębieni i podenerwowani. Zainteresowani?”
Te słowa dr Matthiew Walkera, pochodzące z genialnej książki “Dlaczego śpimy?”, opisują SEN! To jest właśnie ta niezwykła naukowa metoda leczenia, która ma pozytywne oddziaływanie niemal na wszystkie funkcje organizmu! Dodatkowo jest to metoda zupełnie bezpłatna, nieinwazyjna i do zastosowania niemal przez każdego od razu! Dlaczego tak rzadko z niej korzystamy?! Istoty ludzkie, jako jedyny gatunek na Ziemi, są w stanie celowo pozbywać się snu, nie czerpiąc z tego prawdziwych zysków! Z tego właśnie powodu, Światowa Organizacja Zdrowia mówi o pandemii niedoboru snu, a hasłem obchodów Światowego Dnia Snu w 2022 roku jest “Dobry sen, Zdrowy umysł, Szczęśliwy świat“.
Poniżej przedstawiam 9 korzyści, które osiągamy dzięki potędze snu! Dowiesz się, dlaczego sen jest fundamentem zdrowego życia!
1. Sen wzbogaca zdolność uczenia się, zapamiętywania, podejmowania racjonalnych decyzji i logicznych wyborów
Im dłużej jesteśmy pogrążeni w głębokim śnie NREM, tym więcej informacji pamiętamy następnego dnia. Każdej nocy głęboki sen NREM przenosi fakty z hipokampa (magazyn pamięci roboczej) do kory, czyli magazynu pamięci głębokiej. Proces ten sprawia, że następnego dnia umysł może znów więcej zapamiętać.
Sen pomaga także zapominać. Podczas snu dokonuje się proces wyboru informacji, które są warte zapamiętania. Działa tak zarówno drzemka, jak i sen nocny.
Można powiedzieć, że sen zapewnia wirtualną rzeczywistość, w której stara i nowa wiedza się łączą.
2. Umożliwia spokojne pokonywanie społecznych i psychologicznych wyzwań każdego dnia
Takie właściwości ma głównie faza snu REM, czyli faza marzeń sennych. Dzięki snom w tej fazie zwiększa się zdolność rozpoznawania jawnej i ukrytej mimiki, gestów ciała i zachowania grupy, a także panowania nad emocjami. To jeden z powodów, dla których ewolucja zostawiła sen, mimo iż wydaje się, że jest zupełnie niepotrzebny i nie pełni żadnych konkretnych funkcji.
„Przejście od spania na drzewach do spania na ziemi zapoczątkowało wydłużanie się korzystnego snu REM w porównaniu z innymi naczelnymi, ten dar zaś przyniósł szybki rozwój poznawczej kreatywności, inteligencji emocjonalnej, a dzięki temu złożoności społecznej” pisze Matthiew Walker w książce “Dlaczego śpimy“.
Co ciekawe, w badaniach u dzieci z autyzmem (jest to zaburzenie związane z trudnościami w budowaniu relacji społecznych i komunikacji) występuje 30-50% deficyt uzyskiwanego snu REM w porównaniu z dziećmi bez autyzmu. Podobnie szczury pozbawione snu REM w okresie tuż po urodzeniu stają się jako młode osobniki wycofane społecznie i występują u nich anormalne formy połączeń neuronalnych.
Jeśli ktoś nie radzi sobie tak dobrze w obszarze społecznym i emocjonalnym, to może warto przyjrzeć się, czy na pewno jego sen trwa wystarczająco długo…
3. Sen łagodzi bolesne wspomnienia
Marzenia senne w fazie snu REM oddzielają emocje od doświadczeń. Dzięki temu można je przeżywać, ale bez takiego ładunku emocjonalnego. Wyjątkiem są osoby z PTSD (silnym zaburzeniem stresu pourazowego).
Co ciekawe, Rosalin Cartwright z Rush University w Chicago udowodniła, że „jeśli chcemy uporać się z przeszłością emocjonalną, nie wystarczy pogrążyć się w śnie REM albo nawet w zwykłym śnie. Pacjenci potrzebują snu REM wypełnionego marzeniami sennymi bardzo konkretnego rodzaju: jawnie wyrażającymi emocjonalne wątki i uczucia przeżytej traumy”, pisze Matthiew Walker we wspomnianej książce.
4. Rozbudza kreatywność
Sen REM i marzenia senne w inteligentny sposób przetwarzają informacje, pobudzając kreatywność i pomagając nam w rozwiązywaniu problemów. Marzenia senne wyodrębniają reguły i podobieństwa. Sen REM tworzy połączenia między informacjami, które były słabo połączone w ciągu dnia. Dzięki temu mózg wychodzi poza uczenie się, a sięga po rozumienie. To odróżnia nas od komputera, który nie tworzy takich bogatych sieci połączeń i skojarzeń, co zapewnia elastyczną zdolność przewidywania. Sen daje 3-krotną przewagę w znalezieniu kreatywnego rozwiązania. Dlatego mówimy „prześpij się z problemem” i warto to robić!
5. Zmniejsza problemy w dzieciństwie
Im dłużej dzieci będą spały w nocy, tym bardziej będą uzdolnione intelektualnie. Badania na japońskich dzieciach pokazały, że bystrzejsze dzieci spały regularnie 40-50min dłużej od tych z niższym IQ. Potwierdzają to badania nad bliźniętami. Wydłużenie snu zwiększa wskaźnik obecności w szkole, ogranicza problemy behawioralne, psychologiczne, korzystanie z alkoholu i narkotyków. Wzrasta też oczekiwana długość życia uczniów.
6. Wzmacnia odporność
Sen pomaga walczyć z komórkami nowotworowymi, zapobiega infekcjom.
„Sen o długości 4-6 godzin na dobę w tygodniu poprzedzającym szczepienie na grypę oznacza, że organizm wyprodukuje mniej niż połowę wymaganych przeciwciał, podczas gdy 7 lub więcej godzin snu u zdecydowanej większości ludzi gwarantuje silną i wszechstronną reakcję immunologiczną” – pisze Matthiew Walker.
7. Reguluje poziom insuliny do poziomu cukru we krwi
8. Reguluje apetyt, pomaga kontrolować wagę ciała, utrzymuje zdrowy mikrobiom jelitowy
Krótki sen zwiększa głód i apetyt. Zaburza kontrolę impulsów w mózgu, zwiększa konsumpcję (głównie produktów wysokokalorycznych), obniża poczucie nasycenia po posiłku i uniemożliwia skuteczną utratę wagi w czasie diety!
9. Wzmacnia wydolność krążeniową, obniża ciśnienie i utrzymuje serce w dobrym stanie
Po wylewie mózg zaczyna odbudowywać ocalałe połączenia neuronalne i tworzyć nowe wokół zniszczonego obszaru a pacjent odzyskuje częściowo funkcje motoryczne. Sen jest jednym z kluczowych mechanizmów. Głęboki sen wysyła uspokajający sygnał do układu współczulnego przez większość nocy, co zapobiega stresowi, reguluje ciśnienie krwi.
Już wiesz, dlaczego sen jest fundamentem zdrowego życia! Z kolejnych wpisów dowiesz się, jak zadbać o jego jakość!
A na koniec jeszcze raz polecam książkę “Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” , którą napisał Matthiew Walker: